Микола Папариґа, Іван Латко, Семен Козабаєв. Злочин на Лазькому березі  

    ЗЛОЧИН НА ЛАЗЬКОМУ БЕРЕЗІ

Великий друг зубожілих русинів Едмунд Еґан намагався колись зорганізувати так звану «Верховинську акцію», яка мала поліпшити життя-буття аборигенів. Та вона лише частково була реалізована - недруги підступно вбили Еґана на Лазькому березі, що неподалік Ужгорода (20 вересня 1901 р.).

Вдячні краяни, шануючи свого захисника, тоді ж збудували на його честь пам'ятний знак-хрест, який власть-імущі не зачіпали до середини 60-х років. Нещодавно автори цих рядків, разом зі старожилами приміського села Барвінок (І. Романко, Е.Сивохоп. П. Блага та А. Мишанич) побували на тому Історичному місці. Побачене прикро вразило. Ще рік тому тут можна було запримітити фундамент, на якому стояв колись пам'ятник, а зараз все розбито, знищено. Поряд кооператив «Шляховик» руйнує історичну охоронну зону, а також зелену зону Ужгорода. От вам і другий злочин на Лазькому березі!

Сподіваємося, що в недалекому майбутньому пам'ятник Едмунду Бгану буде відновлено, а кооператив «Шляховик» шукатиме цивілізованіші стежки до збагачення.

Микола ПАПАРИҐА, Іван ЛАТКО,

працівники Товариства охорони пам'яток історії та культури;

Семен КОЗАБАЄВ. член Товариства охорони пам'яток історії та культури.

(Щомісячник «Карпатський край», м. Ужгород,

вересень 1992 р.)